Van ve Bitlis merkezli 5 ilde göçmen kaçakçılarına yönelik “bahar temizliği” operasyonu

Van ve Bitlis Güvenlik Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Savaşım ve Hudut Kapıları Şubeleri ekiplerince, göçmen kaçakçılığının önlenmesine yönelik emek harcama yürütüldü.
Bu kapsamda, hususi harekat, çevik kuvvet, terör, narkotik ve asayiş şubelerinin desteğiyle 313 polisten oluşan 98 ekip, yurda yasa dışı yollarla giren yabancı uyrukluların gezi ve ikamet etmelerini sağlamak amacıyla düzmece belgeler hazırlayan kabahat şebekesine yönelik Van, Bitlis, İstanbul, Antalya ve Hakkari’de 118 şüphelinin yakalanmasına yönelik operasyon düzenledi.
Eş zamanlı operasyonlarda Van’da 56, Bitlis’te 14, İstanbul, Antalya ve Hakkari’de 4 olmak suretiyle 74 şüpheli gözaltına alındı.
“ALINAN ÖNLEMLER SAYESİNE GEÇİŞLER AZALDI”
Güvenlik Genel Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Savaşım ve Hudut Kapıları Daire Başkanı Bekir Macit, Van Güvenlik Müdürü Atanur Aydın ve Bitlis Güvenlik Müdürü Celal Özcan, operasyona ilişkin detayları paylaştı.
Yaz öncesi düzensiz göçmen hareketliliğinin önlenmesi amacıyla uzun süredir planlanan operasyonun başarıyla gerçekleştirildiğini belirten Macit, bölgenin mühim göç güzergahlarından biri bulunduğunu altını çizdi.
Düzensiz göçmenlerin ağırlıklı olarak Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan ve Avusturya rotasını takip ederek Almanya, İtalya ve İngiltere benzer biçimde ülkelere ulaşmak istediğini, Türkiye’nin de bu güzergahtaki zincirin halkalarından biri bulunduğunu ifade eden Macit, son zamanlarda alınan önlemler yardımıyla göç baskısının azaldığını aktardı.
Van Güvenlik Müdürü Aydın ise sınırdan yasa dışı geçişleri planlayan kişilerin yakalanması amacıyla Güvenlik Genel Müdürlüğü ve Bitlis Güvenlik Müdürlüğüyle beraber planlı operasyon çalışmalarına başladıklarını belirtti.
Bu kapsamda elde edilmiş delillerle operasyonu gerçekleştirdiklerini bildiren Aydın, şunları kaydetti:
“İHA, helikopter ve araçlarla yaptığımız takipler sonucu düzensiz göçmenlerin yoğun kullandıkları güzergahları belirliyoruz. Çaldıran bölgesindeki güvenlik duvarının tamamı bitti. Özalp sınırının büyük kısmı tamamlandı. Saray ve Başkale kısmı de bu yıl bitecek. Alınan önlemler yardımıyla geçişlerdeki sayılar azaldı. Bizim yaptığımız operasyon, aradaki bu zinciri kırmak. Sınır bölgesine hususi harekat polisleri ve zırhlı vasıta koyarak geçişin yoğun olduğu bölgeleri kapattık. Operasyonlar yaptık ve düzensiz göçmenleri yakaladık. Şok evlerini yıktık, kent ve ilçe merkezlerini rahatlattık, jandarma ekipleri de köyleri rahatlatıyor.”
Düzensiz göçü planlayan kişilere yönelik çalışmaların devam ettiğini aktaran Aydın, “Bu yıl düzensiz göçü planlayan 8 Afganistanlı, 4 İranlı yakaladık. Yaptığımız operasyon aslen bu yapılanmayı elde eden kişilere yönelik. Yasal düzenlemeler yardımıyla bu operasyonları gerçekleştirebildik. Bu sabah gerçekleştirdiğimiz operasyon hariç polis bölgesinde bu yıl 35 operasyon gerçekleştirdik. Toplam 96 şüpheli yakaladık, bunların 26’sı tutuklandı. Sınır karla kaplı, bu yüzden geçişlerin en düşük olduğu dönemde bu rakamlar gerçekleşti. Bu sabah gerçekleştirdiğimiz operasyonla aslen yazın göçmen kaçakçılığı meydana getirecek olanları yakaladık. 6 ay süresince planlı operasyon kapsamında delillendirdik ve operasyonumuzu gerçekleştirdik. Bir bahar temizliği benzer biçimde oldu.” ifadelerini kullandı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Erciş Belediyesinden depremzede öğrencilere beyaz perde etkinliği
Bitlis’ten zelzele bölgesine 15 bin oyuncak gönderildi
Alanya’da trafik kazasında depremzede 3 şahıs öldü, 4 şahıs yaralandı

Son Dakika Haberler