Tekirdağ’da üretilen yük konteynerleri afetlerde “yaşam konteyneri”ne dönüştürülebilecek

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin peşinden, Tekirdağ’da hususi bir firmanın ürettiği, limanda yük taşımacılığında kullanılan konteynerler, hususi üretilen kapıların takılması ve içine 6 ranza ile soba yerleştirilmesiyle barınma alanına dönüştürülüyor.
Ek olarak su ihtiyacının karşılanması için de su tankı yerleştirilen konteynerler hazır hale getiriliyor.
Firmanın Planlama ve Teknik Hizmetler Müdürü Besim Dönmez, gazetecilere, Asyaport işletmesi olarak zelzele hazırlık emek vermesi yaptıklarını söyledi.
Bu çalışmaların zelzele sonrası için mühim bulunduğunu belirten Dönmez, “Yük konteynerini yaşam konteynerine iyi mi çeviririz diye düşündükten sonrasında lüzumlu emekleri yaptık. Bunun için ilk olarak 25 kilogram ağırlığında değişik bir kapı sistemi yaptık. Kapının montajı 45 saniyede yapılabiliyor. Limandaki bu konteynerler gerekseme durumuna nazaran ücretsiz bir şekilde hazır hale getirilip, gereksinim duyan bölgelere verilecek.” dedi.
Dönmez, yaşam konteynerlerine dönüştürülecek konteynerlerin afet durumlarında barınma ihtiyacını ödeyeceğini belirterek, “Fazlaca süratli bir halde hazırlanacak konteynerler, oldukça süratli şekilde barınma alanlarına ulaştırılacak. Konteynerin içinde 6 ranza mevcut. 12 kişinin kalabileceği bir yer. İçinde soba ve yakacak odunları da hazır duruyor. Bölgemizdeki bir afete karşı bu konteynerler süratli bir halde sevk edilerek barınma alanları oluşturulacak. Konteynerlere yerleştirdiğimiz tanklarla da her türlü su yada sıvı ürünü taşımamız mümkün olacak.” diye konuştu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Tekirdağ’da talebe ve öğretmenler depremzedeler için giyim dikiyor
Fatih’te silahlı hücum anı güvenlik kamerasında
Kayseri’de taksicinin öldürülmesiyle ilgili 3 zanlı yakalandı

Son Dakika Haberler