Niğde UMKE enkazda kurtarma çalışmasına da destek verdi

Niğde UMKE Afet İl Sorumlusu Alpay Ayan, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli depremin arkasından saat 05.00’te 3 ekibin bu kente, bir ekibin de Hatay’a gittiğini söylemiş oldu.
Kahramanmaraş ekibinin saat 10.30 şeklinde kente ulaştığını belirten Ayan, şunları kaydetti:
“Bölgeye giren ilk ekip biz olduğumuz için işin büyük yükünü biz çektik. Kahramanmaraş ekibimizden bir kısmı yıkıntı alanlarına da girdi. Bir kısmı sahra çadırları kurmaya başladı. Kurtarılan hastaların tedavisine devam edilmesi gerekiyordu. Oradaki tüm hastaneler zarar görmüş olduğu, etrafta sağlam bina olmadığı için hastanelere alamadık. Hatay’a giden ekibimizdeki mobil üreteç aracımız bölgeye elektrik dağıtımı yapmış oldu. Enkazda çalışan arkadaşlarımız ortalama 80 canlı vakaya ulaştı.”
Kahramanmaraş’ta vazife icra eden acil tıp uzmanı Doç. Dr. Turgut Dolanbay, Şekeroba Mahallesi’nde 3 vatandaşı canlı çıkardıklarını belirterek, “Medikal kurtarma ekibi olduğumuz için hiltimiz, demir kesme makaslarımız yok. Vatandaşlardan temin ettiğimiz birkaç çekiçle kurtardık. Silahlı kuvvetlerimiz, Mehmetçiğimiz, JAK timlerimiz, UMKE, öteki sivil cemiyet kuruluşları gelmişlerdi. Değişik şekilde idrak operasyonları yapılıyor. Bunlara fazlaca kulak asmayalım, biz oradaydık, gördük. Mehmetçik yanımızdaydı, özveriyle çalıştı.” ifadelerini kullandı.
Niğde 112 Acil Davet Merkezi’nde görevli Deniz Öztürk ise Şekeroba Mahallesi’nde iki kattan oluşan bir binadan baba ve kızını çıkardıktan sonrasında Gülşen adlı bir hanımı çıkarmaya çalışırken yıkıntı altında ikinci depreme yakalandıklarını söylemiş oldu.
Kadının ciddi kırıkları bulunduğunu ve serum takviyesi yaptıklarını özetleyen Öztürk, “İkinci depremdeki sarsıntıdan sonrasında üstündeki baskı iyice arttığından kurtaramadık. İkinci depremi yaşadıktan sonrasında bizde fobi gelişmeye başladı. Hala ruhsal travma yaşıyoruz.” dedi.
UMKE gönüllüsü acil tıp teknisyeni Tuğba Özdemir, Kahramanmaraş’ta 6. günde 3 kişilik aileyi kurtardıklarını belirterek, şunları kaydetti:
“11 yaşlarında kız ile anne ve babası yüksekten bir arabanın yanına düşmüş. İlk ilkin kızı çıkarttık, adı Dere’di. Bu vakayı asla unutamıyorum. 6. günde ‘Artık kimse sağ çıkmaz’ söylediğim yerden Dere çıktı. Asla yarası yoktu ve Dere o denli bilgili ve sağlıklıydı ki biz fazlaca heyecanlıydık, afallıyorduk, o bizi sakinleştiriyordu. ‘Tamam abla, sakin olun. Ben sizin hepinize fazlaca teşekkür ediyorum. Hepinizi öpmek isterim’ diyordu.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Niğde’de tıra çarpan otomobilin sürücüsü öldü
Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin taşınacak bölümleri belirlendi

Son Dakika Haberler