Metrodaki bıçaklı saldırganın cezası 7 yıla düşürüldü

Kadıköy-Tavşantepe seferi meydana getiren metroda, 24 Kasım 2021 tarihinde tartıştığı Senanur Damgacı ve anası Nilgün Mihdiye Damgacı’ya bıçak çekerek tehdit ve hakaretler savurduğu nedeni öne sürülerek 4 ayrı suçtan 11 yıl 2 ay 15 gün hapse çarptırılan Emrah Yılmaz, istinafın 2 kabahat yönünden bozma kararının arkasından tekrardan hakim karşısına çıktı.
İstanbul Bölge Adalet sarayı Mahkemesi 10 Ceza Dairesi, “kasten yaralama” ve “hakaret” suçları yönünden mahalli mahkemenin kararını onarken, “silahla tehdit” ve “halk içinde korku ve ürkü oluşturacak şekilde tehdit” suçları yönünden ise hükmün bozulmasına karar vermişti.
İstinafın kararının arkasından dava mahalli mahkemede tekrardan görüldü. Anadolu 27. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, başka suçtan tutuklu sanık Emrah Yılmaz ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada söz alan müşteki avukatı Birsen Baş Topaloğlu, “Bozma ilamının aleyhe olan gerekçe ve yargı kısmına katılmıyoruz. Görüntü çözüm tutanaklarında sanığın vakaya müdahale etmeye çalışan metrodaki adam bir şahsa karşı tehdit içerikli sözler söylediği tespit edilmiştir. Kanaatimizce, burada halka karşı tehdit suçu oluşmuştur. Sanığın bu eylemden dolayı de cezalandırılması gerekmektedir” dedi.
Sanık Emrah Yılmaz son savunmasında ve sözünde, “Adil bir karar verilmeyeceğini düşünüyorum. Mağdur Azize ile tartışırken yerimden asla kalkmadım. Vaka kapanacakken Senanur vakaya müdahil oldu. Kendisinin bana tekme attığını Azize doğruladı. Bu hususlar araştırılmadı. Kamera kayıtları tamamlanmamış toplandı. Katılanların mağdur bulunduğunu düşünmüyorum” ifadelerine yer verdi.Sanık avukatı ise, “Bozma ilamı savunmalarımızı destek sunar mahiyettedir. Müvekkilim üstüne atılı halka karşı tehdit suçundan beraatine karar verilmesini, mahkeme aksi kanaatte olursa lehine olan hükümlerin uygulanmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
7 YIL 2 AY 15 GÜN HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI
Kararını açıklayan mahkeme, sanık Emrah Yılmaz’ın müştekiler Senanur Damgacı, Mihdiye Damgacı ve Azize Nur Kaya’ya yönelik “silahtan sayılan bıçakla tehdit” suçundan 5 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Sanık Yılmaz hakkında, “halk içinde korku ve ürkü oluşturacak şekilde tehdit” suçundan yargı verilmesine yer olmadığına karar verdi. İstinaf mahkemesinin onadığı karar ile beraber sanık toplamda 7 yıl 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.
NE OLMUŞTU
Kadıköy-Tavşantepe metrosunda 2 hanım yolcuya bıçak çekerek, tehdit ve hakaretler savurduğu nedeni öne sürülerek yargılanan Emrah Yılmaz, 11 Ekim 2022 tarihinde, “hakaret” suçundan 1 yıl 5 ay 15 gün, “kasten yaralama” suçundan 6 ay, “silahla tehdit” suçundan 5 yıl 3 ay, “halk içinde korku ve ürkü oluşturacak şekilde tehdit” suçundan da 4 yıl hapis cezası olmak suretiyle toplamda 11 yıl 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Büyükçekmece’de alev topuna dönen otomobil kamerada
Aksaray’da 1 ayda 650 araca hatalı parktan cezai işlem uygulandı
Hatay’da gönüllü öğretmenler sınavlara hazırlanan öğrenciler için seferber oldu

Son Dakika Haberler