Meşhur bestekar enkazda eserlerini arıyor

1990 senesinde TRT tarafınca senenin Türküsü seçilen “Türkmen Gelini” başta olmak suretiyle “Oy aman aman, burası Adıyaman” ve “Tavukları Pişirmişim” benzer biçimde malum türkülerinin yazar ve bestekarı Aziz Çelik, depremde yıllara sığdırdığı sanat geçmişini enkazda bıraktı. Aziz Çelik (76) ortalama 50 senedir sanat icra ediyor. Yüzlerce eserin sahibi olan Aziz Çelik, bu eserleri tek kitapta toplamak içi emek harcama yapıyordu. Taslak haline getirilen kitabın karalaması ve bilgisayar Yüce Cami Mahallesinde bulunan Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) Adıyaman İl Temsilciliği’nde yer alıyordu.
MESAM’ın Adıyaman İl Temsilcisi olan Aziz Çelik, iş merkezi depremde yıkılınca çıkartacağı kitabın taslağı enkazın altında kaldı. Aziz Çelik’in MESAM’a bildirdiği eski eserlerinin yedeğinin olduğu sadece yeni eserlerinin örneğinin olmadığı öğrenildi.
Enkazda eserlerini ve bilgisayarını arayan meşhur bestekar Aziz Çelik, enkazda cümbüşü ile ‘Oy aman aman burası Adıyaman’ türküsünü seslendirdi.
Bestekar Aziz Çelik, “Tüm eserlerimin ye alacağı bir kitap hazırlığım vardı. Tüm eserlerimi bu kitapta toplayacaktım. Deftere karalama yapmıştım ve bu tarz şeyleri bilgisayara aktaracaktım. Depremde bu eserlerim ve bilgisayar enkazın altında kaldı.
Eserlerimden bir tek MESAM’a bildirdiğim eserlerin kaydı var. Fakat yeni eserlerim hepsi gitti, bir şey kalmadı. Onları bildirmediğim için geriye hiçbir şey kalmadı. Oldukca aradım bulamadım; aramaya devam ediyorum. ‘Türkmen Gelini’ 1990’da TRT tarafınca senenin türküsü seçildi. Ondan sonrasında ‘Oy aman aman, burasın Adıyaman’, ‘Tavukları pişirmişim’ benzer biçimde eserlerimi bir oldukça sanatçı okudu. Dayım oğlu kemancı Ramazan Siner ve 25 akrabamı depremde kaybettim” dedi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Adıyamanlı depremzede çocuklar için köy köy geziyorlar
Kars’ta uydu vericisi takılan 7 kurdun yaşamı araştırılıyor
Ormanlık alandaki arı kovanları kül oldu

Son Dakika Haberler