Mersin’deki TOKİ konutlarında hak sahipleri evlerine kavuştu

Akdeniz ilçesi Çay Mahallesi’nde başlamış olan yerinde kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde toplamda 416 daire ile 36 dükkan inşa edildi. Bugün gerçekleşen törenle, 14’ü 3 artı 1 oturumlu, 14’ü 2 artı 1 oturumlu olmak suretiyle toplam 28 daire ile beraber 12 iş yerinin anahtar teslimi gerçekleştirildi. Yapımı tamamlanan 2 artı 1 oturumlu 188 daire ve 3 artı 1 oturumlu 84 daire ile beraber bazı iş yerlerinin gerçek sahibi vatandaşlara anahtar teslim programının 20 Mart gününe kadar tamamlanacağı kaydedildi.
“YÖNETMELİKLERE UYGUN YAPILAN SAĞLAM BİNALAR CAN ALMIYOR”
Törende konuşan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, 6 Şubat günü büyük bir yıkım yaşandığını hatırlatarak, “Ben de Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde görevdeydim. Oradaki hemşehrilerimize destek olmaya çalıştık. Biliyorsunuz ki afetlerde 3 mühim husus vardır. Afetin öncesi, afet sırası ve afet sonrası. Afet öncesinde elbet bilinçlendirici, bilgilendirici bu anlamda yurttaşlarımıza yönelik eğitimsel faaliyetler ehemmiyet arz ediyor. Nitekim İçişleri Bakanlığımız ve AFAD Başkanlığımız önceki yılı eğitim yılı, geçtiğimiz yılı da tatbikat yılı duyuru etmişti. Binlerce eğitim faaliyeti, binlerce tatbikat yapılmış oldu. Bunlar mühim emekler fakat en mühim çalışmalardan bir tanesi ise binalarımızın yenilenmesi, dönemin gerektirdiği normlara bakılırsa inşa edilmesi. Bu hakikaten yaşamsal ehemmiyet taşıyor. Artık binalarımız yürürlükte olan standartlarımıza bakılırsa yapılması gerekiyor. Gerek zemin etütleriyle, gerek kat yüksekliklerinin azca olmasıyla, gerekse de sağlamlığa uygun yapılmasıyla görüyoruz ki binalar ne kadar zelzele olursa olsun can almıyor. Zelzele bölgesinde de bizzat görme imkanımız oldu, TOKİ binalarının ayakta oluşu bizlere en somut göstergesiydi” dedi.
“İLİMİZDE TOKİ ARACILIĞIYLA YAKLAŞIK 8 BİN KONUT YAPILACAK”
TOKİ’nin ülke genelinde konut çalışmalarının bulunduğunu, Mersin’in de bu çalışmalardan yararlandığını aktaran Vali Pehlivan, “Bugün anahtar teslimini yapacağımız konutlarla birlikte 5 binin üstünde TOKİ konutu ilimize kazandırılmış oluyor. Ek olarak bildiğiniz gibi, İlk Evim projesi çerçevesinde Ocak ayında 5 bin 100 konutun da hak sahipliği kuralarını çekmiştik. Öncesinde gene gerçek sahibi tespit edilen 2 bin konut ve Bahçe Mahallesi’nde meydana getirilen konutlarla beraber ortalama 8 bin konut Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafınca inşa edilecek. Bunlar oldukca mühim adımlar” ifadelerini kullandı.
“ARTIK BİNA YAPIMLARINDA TAVİZLER VERİLMEMELERİ”
Zelzele bölgesinden döndükten sonrasında belediye başkanlarıyla istişare ettiklerini ve bazı kararlar aldıklarını açıklayan Pehlivan, “Her belediye başkanından ilçelerindeki hasarlı binaların tespitini istedik. Akdeniz Belediye Başkanımız bir örneğini burada yapmış, uygar konutları vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. Vatandaşlarımızı da kentsel dönüşüm mevzusunda iş birliği halletmeye çağrı ediyorum. Bundan dolayı benzer acıları tekrar yaşamayalım. Mersin ilimiz fay hattı üstünde olmayabilir fakat gördünüz tüm artçıları ve depremleri hissettik. Tüm bayındır planları, ruhsatlandırma işlemleri ve bina yapımları yönetmeliklere uygun yapılmalı ve ödün verilmemeli” şeklinde konuştu.
“AMACIMIZ SAKLANMIŞ GERÇEKLERİ ORTAYA KOYABİLMEK”
Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ise, bugün 2 artı 1 oturumlu 14 daire ve 3 artı 1 14 daire ile beraber 12 dükkanın hak sahiplerine anahtar teslimi yapıldığını belirterek, “Bilhassa Akdeniz Belediye Başkanlığı açısından bu şekilde bir işe girmek oldukca riskliydi. Bir dahaki seçimde, seçimi alamama bedeli ile karşı karşıya gelme riski vardı. Fakat mühim değildi, gayemiz makam değildi, gayemiz tekrardan seçilmek değildi. Gayemiz Mersin’de saklanmış olan gerçekleri ortaya koyabilmek, insanlarımızın makûs talihini değiştirmekti. İktidarımızla, vekillerimizle beraber riske girdik. İnsanlarımız da bizlere güvendi ve bugün gururla anahtarlarını teslim edeceğimiz bu yapılar meydana geldi” diye konuştu.
“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Kaçak yapılarla mücadeleye ne olursa olsun devam edeceklerini vurgulayan Gültak, şunları söylemiş oldu:”El birliğiyle insanımızın bu şekilde güzel ortamlarda yaşamaları için mücadeleye devam edeceğiz. Gördüğümüz şeklinde depremler değil, kaçak konutlar insanı öldürüyor. İşte bugün biz burada güvenli ve çağdaş, organik gazlı, bahçeli, oyun alanı ve otoparkı olan güzel bir yaşam merkezini mahallemize kazandırdık. 2024 senesinde aday olup tekrardan halkımızın teveccühü ile tekrardan seçilmem halinde Çay, Sulh, Bahçe ve Turgut Reis mahallemizde daha ek olarak yeni projelerimizin hazır olduğu müjdesini de vermek isterim. Bu iş burada kalmayacak, Tanrı’ın izniyle devam edecek. Seçimi atlatalım, dünya liderini tekrardan seçelim, 5 mahallemizdeki projeleri hayata geçireceğiz. Bugün teslim edeceğimiz yeni dairelerinin gerçek sahibi yurttaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, yeni evlerinde hoşçakal yaşamalarını temenni ediyorum.”Konuşmaların arkasından Vali Pehlivan, Mersin milletvekilleri, Akdeniz Kaymakamı, Akdeniz Belediye Başkanı ve vatandaşlar örnek daireleri gezdi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Mersin’de 11 PKK/KCK zanlısının yakalanmasına yönelik operasyon başlatıldı
Gayrimenkul zengininin teknesinde öldürülüp denize atılmasıyla ilgili 6 sanık yargılanıyor
Trabzon’dan kaçan somonlar Rize’de tezgaha düştü

Son Dakika Haberler