Mersin’de 164 bin 845 depremzede konuk ediliyor

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Valilik binasında düzenlemiş olduğu görüşmede, 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremin Mersin’de de yakından hissedildiğini söylemiş oldu. Zelzele sonrası ilgili birimlerce il genelinde süratli bir tarama yapıldığı bilgisini veren Pehlivan, herhangi bir can ve mal kaybının olmadığının tespit edildiğini belirtti. Arkasından İçişleri Bakanlığı talimatı ile depremden en oldukca etkilenen illerden kabul edilen Hatay’da görevlendirildiğini ifade eden Pehlivan, 28 Şubat itibarıyla oradaki görevini tamamlayarak Mersin’e döndüğünü söylemiş oldu.
Bölgede hakkaten oldukca büyük bir organik afetin meydana geldiğini ve bunun yol açmış olduğu büyük acılar ve ıstırapların yaşandığını vurgulayan Pehlivan, “Bu şekilde büyük bir depremi elbet ki büyük bir dayanışma ile birlik ve beraberlik içinde, kenetlenerek aşmak mümkün. Bu kenetlenmeyi de göstererek inşallah bu afetin yaralarını saracağız” diye konuştu.
“MERSİN’E 23 BİN 294 YARALI AFETZEDE GETİRİLDİ”
Devletin tüm kurumlarının ilk andan itibaren milletiyle beraber kenetlenerek yaraların sarılması için çaba gösterdiğini dile getiren Pehlivan, Mersin’den de zelzele bölgesine bin 806 vasıta ve 3 bin 922 personel gönderilerek çalışmalara destek sağlandığı bilgisini verdi. Pehlivan, bunun haricinde 581 tır ayni yardım ve 45 bin litre akaryakıt gönderildiğini kaydetti. Mersin’in zelzele bölgesine en yakın il olması sebebiyle bilhassa yaralıların buraya sevkiyatı mevzusunda da adeta bir üs haline geldiğini belirten Vali Pehlivan, “Depremden etkilenen illerden ilimize bugüne dek toplamda 23 bin 294 yaralı afetzede gelmiş. Ve bizim sıhhat birimlerimizden, hastanelerimizden hizmet almıştır. Bunların 21 bin 825’i tedavileri tamamlanarak taburcu edilmiş, 144 afetzede hala yoğun bakımda. 18 afetzede hala müşahede altında, 513 afetzede daha ileri incelem tedavileri için sevk edilmiş, 387 afetzede yataklı servislerde tedavi görüyor ve 424 vatandaşımız da maalesef yaşamını yitirmiştir” ifadelerini kullandı.
“RESMİ KAYITLARA GÖRE 164 BİN 845 AFETZEDE İLİMİZDE BARINIYOR”
Zelzele bölgesinden Mersin’e ilk etapta yoğun bir geliş bulunduğunu kaydeden Pehlivan, süratli bir planlama ile AFAD Başkanlığı başta olmak suretiyle ilgili tüm kurumlarla koordineli bir halde bu kişilerin kurumların tesislerine yerleştirildiğini söylemiş oldu. Bu çerçevede Mersin’de kamu kurum ve müesseselerinde 2 bin 693, okul pansiyonlarında 4 bin 140, Büyükşehir Belediyesi tesislerinde 3 bin 62, Akdeniz Belediyesi tesislerinde 550, Yenişehir’de 689, Erdemli’de 55, Toroslar’da 42, Anamur’da 34 ve Tarsus Belediyesi tesislerin de 824 afetzedenin barındırıldığını ifade eden Pehlivan, “Belediye tesislerinde barındırılan afetzede sayısı toplamda 5 bin 256’dır. Doğal KYK yurtları bu anlamda oldukca mühim bir fonksiyon üstlendi. KYK yurtlarında barındırılan ise 10 bin 220. Bin 221 kişiyi hususi yurtlarda; otel, motel ve benzeri işletmelerde de 43 bin 840 vatandaşımızı barındırıyoruz. Toplam Mersin’de ağırladığımız depremzede sayımız 62 bin 184. Bunun haricinde evlerde kalanlar var. Bizlere depremzede olarak kayıt yaptırın afetzede sayısı da 97 bin 405 şahıs. Gerek evlerde kalan gerek öteki yurt ve benzeri yerlerde kalanlarla beraber toplam 164 bin 845 afetzede şu anda resmi kayıtlarımıza bakılırsa ilimizde barınıyor” şeklinde konuştu.
Bu resmi kayıtların haricinde Mersin’de bulunanların da olabileceğini söyleyen Pehlivan, bununla ilgili tüm kaymakamlıklardan bir emek harcama yapılmasını istediğini belirterek, “İlimiz aslına bakarsanız düzgüsel şartlarda belli aylardan itibaren yazlıklara ve benzeri bölgelere göç alan bir konumdaydı. Bu zelzele de bunu öne almış şeklinde de gözüyor. Bu yönüyle de bir tespit yapacağız” açıklamasında bulunmuş oldu.
“MERSİN’DEKİ HASARLI BİNALARDA TESPİTLER YAPILDI”
Mersin’deki riskli binalara yönelik de emek harcama yapıldığı bilgisini de veren Vali Pehlivan, “Yurttaşlarımız tarafınca ulaştırılan başvurularda 3 bin 95 binada Çevre, Şehircilik ve afet emek harcama gruplarınca hasar tespit emek harcaması yapılmış oldu. Bu tespitler neticesinde 21 bina orta hasarlı, 244 bina azca hasarlı, 2 bin 830 bin da hasarsız olarak tespit edildi. Bu mevzuda arkadaşlarımızın sahadaki emek harcamaları devam ediyor” ifadelerine yer verdi.
“59 OKUL BOŞALTILDI, 16 OKULLA İLGİLİ YIKIM KARARI ALINDI”
Mersin’de 430 bin talebe bulunduğunu belirten Pehlivan, zelzele bölgelerinden kente 18 bin 801 öğrencinin nakil olarak geldiğini ve bu öğrencilerin okullara yerleştirilmesinin sağlandığını söylemiş oldu. Okulların depremden etkilenip etkilenmediği mevzusunda da emek harcama yapıldığını aktaran Pehlivan, şu şekilde devam etti:”Çocuklarımızı kesinlikle riske etmeyecek şekilde bu okullarımızda fiziki şartlarla ilgili tespitler yaptılar. Toplam 453 okulumuzda, tamamına yakınında hasar tespit emek harcaması yapılmış oldu. Bu emek harcamalar neticesinde 59 okulumuzu boşalttık. Hasar derecesine bakmaksızın bu okullar boşaltıldı. 16 okulumuzla ilgili de yıkım sonucu aldık. Bu okullardaki öğrencilerimizi uygun olan okullara aldık. Bunun yanında Ulusal Eğitim Bakanlığımız ile bağlantı halinde süratli bir halde planlama yaptık. Bu mevzuda da en kestirme yolun prefabrik okullar olacağını düşündük. Süratli bir halde bu tarz şeyleri yapmak suretiyle gerek Ulusal Eğitim Bakanlığının destekleri gerekse hayırseverlerin destekleriyle adımlar atıyoruz.”
“EVİM YUVAN OLSUN’ PROJESİ
’Evim Yuvan Olsun’ projesi çerçevesinde 87 kişinin Mersin’de evinin depremzedelere tahsis edilebileceği yönünde müracaat olduğu bilgisini de paylaşan Pehlivan, fahiş kira artışlarıyla ilgili ise “Kiraların orantısız bir halde ve kabul edilemez bir halde arttığını üzülerek takip ediyoruz. Bu durum hepimizi vicdanen rahatsız ediyor. Bu mevzuda ilgili kurumlar şu anda alanda tarama emek harcaması yapıyor. Bu mevzuda tespit yapılması durumunda lüzumlu hem yönetimsel işlemleri hem de adli işlemleri yapacağız” diye konuştu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Mersin’deki trafik kazasında 1 şahıs öldü
Bitlis’ten zelzele bölgesine 15 bin oyuncak gönderildi
Büyükşehir, 20 milyon TL maliyetle Sivas Bulvarı’nı Kocasinan Bulvarı’na bağladı

Son Dakika Haberler