Malatya’da yapılacak kalıcı konutlar için ilk kazma vuruldu

Bakan Kurum, toplumsal medya hesabından Battalgazi ilçesindeki kalıcı konut çalışmalarına ilişkin açıklamada bulunmuş oldu.
Afet konutlarının yanı sıra Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut hamlesi olan “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamında inşa edilen konutların da hızla yükseldiğini belirten Kurum şunları kaydetti:
“Malatya Battalgazi’de ilk kazmayı vurduk. İlk etapta 1073, devamında ise 750 yuvamızı inşa edeceğiz. Derhal yanı başlangıcında ‘İlk Evim’ projemizdeki toplumsal konutlarımız da devam ediyor. ‘İlk Evim’ de sürecek, afet konutlarımız da hızla yükselecek.”
Bakan Kurum’un paylaşımında yer edinen videoda zelzele konutları için istişareler yapılarak kanaat önderleri ve STK’lerin görüşlerinin alındığı ifade edildi.
Yeni yerleşim bölgelerinde mikro bölgeleme ve zemin etüt çalışmalarının peşinden konut yapımına uygun zeminlerde çalışmalara başlandığı vurgulanan videoda, Malatya’da ilk kazmanın vurulmuş olduğu anlara ilişkin görüntülere de yer verildi.
“HIZLI BİR ŞEKİLDE BİR YIL İÇİNDE TESLİM EDECEĞİZ”
Ayrıca görüşlerine yer verilen TOKİ Teknik İşler Daire Başkanı Arif Cenup Gültekin de 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşinden Malatya’da yeni yerleşim yerlerinin belirlendiğini aktardı.
Çalışmalara ilişkin data veren Gültekin, “Zemin etütleri yapılmış oldu, projeleri yapılmış oldu ve ilk kazmayı vurmuş bulunuyoruz. Zelzele konutları yatay mimari zemin artı 3 yada zemin artı 4 olarak yapılacak. Süratli bir halde bir yıl içinde teslim edeceğiz.” açıklamasında bulunmuş oldu.
“11 İLDE 244 BİN KONUTUN TEMELLERİ ATILACAK”
Bakanlıktan mevzuya ilişkin meydana getirilen yazılı açıklamada ise 11 ilde 11 ayrı master planla çalışmış olduğu ve TOKİ tarafınca her şehrin dokusuna uygun hususi konutlar inşa edileceği vurgulandı.
Dükkanların, yeni yapılacak konutların altlarında yer almayacağı bilgisine yer verilen açıklamada, “Bugün itibariyle 21 bin 244 konutun yapımına başlanıyor. 2 ay içinde de 11 ilde 244 bin konutun temelleri atılacak. İnşaat süreçleri merkezlerde, biriki alanlarda ve köylerde eş zamanlı şekilde yürütülecek.” ifadesi kullanıldı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Hatay’da tedavi gören bir şahıs TSK helikopteriyle Adana’ya nakledildi
Hanım sanatçıların eserleri depremzedeler için sergileniyor
İstanbul’daki SGK binalarında EYT yoğunluğu

Son Dakika Haberler