Madenci baba enkazda can kurtardı, kızı çadır kentte ufaklıklara moral verdi

Zelzele bölgesinde 7 gün süresince vazife yaparak enkazdan onlarca kişiyi kurtaran babası Bilal Karapınar’ın anlattıklarından etkilenen 28 yaşındaki Elif Yaşar Birol da depremzede evlatların yaralarının sarılmasına katkı sağlamak için harekete geçti.
Zonguldak Gökçebey Gençlik Merkezi gönüllüsü Birol, Kahramanmaraş’a gelmiş olarak Batıpark Çadır Şehir’te ufaklıklara yönelik etkinlikler düzenliyor.
Elif Yaşar Birol, AA muhabirine, daha ilkin Malatya ve Elazığ depremlerinde bölgede gönüllü olarak vazife aldığını belirterek, Kahramanmaraş’a da aynı şekilde geldiğini söylemiş oldu.
Birol, 23 senelik madenci olan babasının depremlerin arkasından İslahiye’ye gelmiş olarak arama kurtarma çalışmalarına katıldığını, arkasından Zonguldak’a döndüğünü ifade ederek, “Babamın anlattıkları ve yaşanmış olan durumlar, medyadan izlediklerimiz oldukca etkili oldu. Buradaki afetzede çocuklarımızla bir arada olma isteğimiz fazlaca artıyor. Çocuklarımızla birçok etkinlik yapıyoruz. İstediğimiz şey evlatlarımızın yüzünü güldürebilmek. Yaşadıkları afet durumunu bir an olsun içlerinden atabilmek, hafızalarından silmek istiyoruz.” diye konuştu.
Emek harcamaları kapsamında ailelere de moral desteği verdiklerini belirten Birol, şunları kaydetti:
“Devletimizin tesiri ve desteği burada oldukca büyük. Ikimiz de burada devletimizin ve milletimizin yanındayız. Zonguldak olarak madenci şehri olduğumuz için birçok yakınımız madenci. Onların anlattıkları da bizim içimize dokundu, burada olma isteği oluştu.”
Birol, madencilerin zelzele bölgesinde “kömür için değil, yaşam için” çalıştıklarını söylediklerine değinerek, kendilerinin de o ömrü devam ettirmek için burada çalıştıklarını, evlatların yüzünden gülümsemeyi tamamlanmamış etmemek istediklerini sözlerine ekledi.
“KIZIM DA BEN DE AYNI NİYETLE GİTTİK”
Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Kuruluş Müdürlüğünde çalışan 23 senelik maden işçisi, 5 çocuk babası 51 yaşındaki Bilal Karapınar, insanlara ümit olmak için gönüllü olarak Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki arama kurtarma çalışmalarına katıldıklarını söylemiş oldu.
Madenciliğin zor bir meslek olduğuna işaret eden Karapınar, “Zelzele bölgesinde yaptıklarımızın fazlasını yer altında yapıyoruz. Ikimiz de işe gidene ‘Hayırlı işler.’, işten çıkana ‘Geçmiş olsun.’ denir. Yer altında çalışmak her insanın harcı değil. Zelzele bölgesinde yaptıklarımız bizi yormaz.” dedi.
Karapınar, bir canı kurtarmanın oldukca güzel bir duygu bulunduğunu belirterek, sözlerini şöyleki sürdürdü:
“Kızımla telefonda görüşüyorduk. Ben ona anlatıyordum, o da bana ‘Dikkat et.’ diyordu. ‘Dikkat edilecek bir şey yok. Biz bunun yüz katıyla, bin katıyla yer altında uğraşıyoruz, sorun değil.’ diyordum. Sonrasında ben geldim, o gitti gönüllü olarak. Bana ‘Baba sen görevi tamamladın, şimdi ben gidiyorum.’ dedi. ‘Kızım senin de bir katkın olsun, sen de bir yaraya merhem ol, sen de bir vatandaşa yararlı ol.’ dedim. Kızım da ben de aynı niyetle gittik, değişen bir şey yok. Madende senelerce çalışıp emek vermişim, bir çocuk yetiştirmişim, üniversite okutmuşum ve orada birilerine yararlı oluyor. Aslına bakarsan çocuklarımızı biz bu amaçla büyütüyoruz. Oku, büyü, devlete, millete bir faydan olsun. ‘Tanrı razı olsun, bana bir iyiliğin dokundu.’ sözünü duyabilmek ne güzel şey.”
Zelzele bölgesindeki evlatların yaşamış olduğu travmayı atlatmasının kolay olmadığına dikkati çeken Karapınar, bu sürecin atlatılması için kızının elinden gelenin en iyisini halletmeye çalıştığını sözlerine ekledi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Kahramanmaraş sanayisindeki hasar tespit emek harcamaları sürüyor
İBB kentsel dönüşüme giren Nurcan Apartmanı’nın yıkımına başladı
Türkevleri, Bozalan ve Çökertme içmesuyu projesinin 28 kilometresi tamamlandı

Son Dakika Haberler