İzmir’de 2017’deki terör saldırısı sanığının tahliye talebi reddedildi

İzmir 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar C.G. ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.
Şahit O.U, C.G’yi 2016 senesinde Suriye’deki MLKP kampında gördüğünü, bu kişinin orada ekip komutanlığı yaptığını ileri sürdü.
Tutuklu sanık C.G. ise hakkında iddiaların soyut, şahit ifadelerinin de tutarsız bulunduğunu savundu.
Buca’daki eyleme ilişkin iddianın tahmin üstünden yürütülmüş olduğu görüşünü ileri devam eden C.G, “Somut veriler ve suçlamalar isterim. Tahliyemi talep ediyorum.” dedi.
Mahkeme heyeti, Bursa’da geçen yıl infaz koruma memuru Cengiz Yiğit’in şehit olmasına, 23 ceza infaz kurumu çalışanının yaralanmasına yol açan terör saldırısına ilişkin davanın da sanıklarından olan C.G. ile ilgili dosyanın bir suretinin kendilerine gönderilmesi için ilgili mahkemeye yazı yazılmasına, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.
OLAY
İzmir’in Buca ilçesinde 31 Ağustos 2017’de infaz koruma memurlarını taşıyan servis otobüsünün geçişi esnasında çöp konteynerinde meydana gelen patlama sonucu 10 şahıs yaralanmıştı.
Bursa’da da geçen yıl 20 Nisan’da infaz koruma memurlarının bulunmuş olduğu servisin geçişi esnasında meydana gelen patlamada 1 personel şehit olmuş, biri ağır 4 personel yaralanmıştı. Bu saldırıyla ilgili soruşturma sonucu 17 Eylül’de terör örgütü MLKP üyesi oldukları iddiasıyla S.B. ve D.A. ile kuryelik yapmış olduğu ileri sürülen M.M.U, 22 Ekim’de de teşkilat üyesi olmakla suçlanan C.G, İzmir’de tutuklanmıştı.
C.G. hakkında ondan sonra Buca’da 2017 senesinde 10 infaz koruma memurunun yaralandığı terör saldırısını gerçekleştirdiği iddiasıyla iddianame hazırlanmıştı.
Ek olarak Bursa saldırısından sonrasında C.G’ye ülke içinde barınması, konaklaması ve ulaşımı hususunda yardım ettikleri öne sürülen 7 şahıs hakkında da “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla dava açılmıştı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Aliağa’da 530 tane bileşik hap ele geçirildi
Başantrenör Özgür Adıgüzel vefat etti
Meşhur teknoloji mağazasından satın almış olduğu sıfır telefon çalıntı çıktı

Son Dakika Haberler