İtalya Süper Kupası’nın formatında değişim! – Son dakika Futbol haberleri

Serie A’dan meydana getirilen açıklamaya bakılırsa Serie A yönetimi bugünkü toplantısında, bir sonraki İtalya Süper Kupası’nın Serie A’yı ilk iki sırada bitiren iki takımla, İtalya Kupası’nda final oynayan iki takımın katılacağı “dörtlü final” formatında oynanmasına karar verdi.

İtalya Süper Kupa formatının sonraki sezonlarda tek final mi yoksa dörtlü final şeklinde mi olacağına ise internasyonal maç takvimine bakılırsa karar verileceği açıklandı.

Yönetim ek olarak, gelecek 6 sezonun 4’ünde finallere ev sahipliği yapmak isteyen Suudi Arabistan’ın teklifini de kabul etti. Buna bakılırsa, 2024 ve 2025’te İtalya Süper Kupası organizasyonu Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde oynanacak.

2026 ile 2027’de başka yerlerde düzenlenecek olan İtalya Süper Kupası, 2028 ve 2029’da tekrardan Suudi Arabistan’da oynanacak.

İtalya Süper Kupası, ilk kez oynandığı 1988-1989 sezonundan bugüne dek Serie A şampiyonu ile İtalya Kupası kazananı içinde ya da bir takımın aynı sezonda bu iki kupayı kazanması halinde bu ekip ile İtalya Kupası finalisti içinde oynanıyordu.

İtalya Süper Kupası finali, daha ilkin İtalya haricinde Libya, Çin, ABD, Katar, Suudi Arabistan benzer biçimde ülkelerde oynanmıştı.

Juventus, 9 kezle İtalya Süper Kupas’nı “en fazlaca kazanan ekip” unvanının sahibi durumundayken, bu kupayı son olarak Milan’ı 3-0 yenen Inter kazanmıştı.Spor Haberleri