Depremde zarar görmeyen 3 bin 500 senelik “Maraş Fili” korumaya alındı

Kentin simgeleri haline gelen ortalama 3 bin 500 senelik fil fosili ile erken Bizans dönemine ilişik Germanicia Antik Kenti’nin taban mozaikleri, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremleri hasar görmeden atlattı.
Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Müdürü Safinaz Acıpayam, AA muhabirine, şiddetli depremlerin peşinden evden çıktıktan sonrasında çalışanlarla birlikte müzenin durumuna bakmaya geldiklerini söylemiş oldu.
Müzenin yıkılmış olma ihtimalini düşünmenin bile kendilerini oldukca üzdüğünü vurgulayan Acıpayam, müzeye vardıklarında binada herhangi bir hasarın olmadığını gördüklerini dile getirdi.
Acıpayam, “Müzeye gelir gelmez derhal eserlerin olduğu bölüme gittik. Eserlerimizin hiçbirinde kırılma yada herhangi bir zarar olmadığını gördük. Bu da bizi doğal ki mutlu etti.” dedi.
Depremin ilk anından itibaren, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün koordinesinde müzeye, Kültür ve Gezim Bakan Yardımcısı, ilgili daire başkanları, birçok müze müdürü ve uzman, teknik ve koruma güvenlik mensubunun gelmiş olarak kendilerine destek bulunduğunu aktaran Acıpayam, her türlü ihtiyacın Kültür ve Gezim Bakanlığınca karşılandığını beyan etti.
Bazı sergilenmeyen eserlerin daha öncesinden paketli bir halde acil afet durumuna gore muhafaza altına alındığına işaret eden Acıpayam, bu eserleri daha güvenli bir yere taşıdıklarını aktardı.
3 BİN 500 YILLIK FİL FOSİLİ MÜZEDE GÜVENLİ ALANA TAŞINDI
Acıpayam, Arkeoloji Müzesinin yanında bulunan ağır hasarlı binanın yıkılma ihtimali bulunduğunu söylemiş oldu.
Bu durumun risk oluşturmaması için sergilenen eserlerin tek tek paketlenerek müzede güvenli alana taşındığını özetleyen Acıpayam, bunların içinde Gavur Gölü bölgesinde bulunan 3 bin 500 senelik, nesli tükenmiş “Maraş Fili”nin iskelet kalıntılarının da yer aldığını, iskeleti oluşturan kemiklerin uzman restoratörler tarafınca tek tek paketlendiğini ve taşındığını söyledi.
Taban mozaiklerinin de depremden etkilenmediğini belirten Acıpayam, “Mozaiklerimizin hiçbir yerinde çatlak dahi yok. Mozaik taşların hiçbiri yerinden dahi oynamadı. Tüm taban mozaiklerimiz sağlam. Herhangi bir tahribat yaşanmadı.” diye konuştu.
Acıpayam, müze binasının sağlamlığına gore eserlerin başka bir müzeye de taşınabileceğini beyan etti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Depremde ailesini kaybeden acılı babanın 26 gündür aramış olduğu kızının son görüntüsü ortaya çıktı

Son Dakika Haberler