Bingöl’de depreme karşı zemin yapısı inceleniyor

Belediyeden meydana getirilen açıklamaya nazaran, kentin afetlere karşı daha dirençli hale getirilmesi için zemin yapısı ve sınıflandırılması emek harcamaları başlatıldı.
Emekler çerçevesinde 6 mahallede 86 değişik noktadaki zeminde jeofizik ölçümler icra eden takımlar, öteki bölgelerde de emek harcama meydana getirecek.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin arkasından kentte zemin yapısına ilişkin kapsamlı emek harcama yürütüldüğünü belirtti.
İmar ve Şehircilik Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ekiplerle şehrin zemin yapısına ilişkin başlatılan yerbilimi emek harcamaları gerçekleştirildiğini aktaran Arıkan, şunları kaydetti:
“Şu ana kadar Yenişehir, Yeni, Yeşilyurt, Bahçelievler, Mirzan ve İnönü mahallerinde toplamda 86 noktada jeofizik ölçümler yapılmıştır. Öteki mahallelerde emekler devam etmektedir. Toplamda 400 noktada emek harcama sürdürülecek. Jeofizik emekler tamamlandıktan sonrasında jeolojik zemin etütleri ve paleosismoloji çalışmalarına start verilecektir. Bu çalışmayla beraber ilimizin genel zemin sınıfının belirlenmesi ve riskli bölgelerin tespiti sağlanacaktır. Emekler tamamlanıp riskli alanlar belirlendikten sonrasında bu bölgelerin riskli alan duyuru edilmesi ve TOKİ vasıtasıyla dönüştürülmesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına ilgili raporlar gönderilecektir.”
Arıkan, paydaş kurum ve oda başkanlıklarıyla gerçekleştirdikleri riskli yapı envanteri emek harcamaları kapsamında da 514 binada araştırma yapıldığını kaydetti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bingöl’de yüzde 75 bağışlama ile 750 bin tane fide dağıtılacak
Binlerce kişinin yaşamı ESBİM ile değişiyor
Kastamonu’da devrilen kamyonun sürücüsü öldü

Son Dakika Haberler