Antalya’da Antep fıstığı yetiştiriciliği için örnek bahçeler kuruldu

Antalya Büyükşehir Belediyesinden meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığınca neredeyse asla su istemeyen Antep fıstığı yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak amacıyla emek verme başlatıldı.
Korkuteli’nde 12 mahallede beşer dönümden oluşan örnek bahçeler oluşturan takımlar, Antep fıstığı fidanları dağıttı.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Seda Hususi, kentte daha azca su isteyen meyve ve sebze emekleri kapsamında Antep fıstığı yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak istediklerini belirtti.
Bölgede yoğunlukla armut, elma, kiraz, kayısı tarzında oldukca su isteyen meyveler yetiştirildiğini aktaran Hususi, şunları kaydetti:
“Bölgenin suyla ilgili sorununu çözmek adına 3 yıl ilkin denemeler yaptık değişik bölgelerde ve oldukca başarıya ulaşmış sonuçlar elde ettik. Şimdi de uygulamaya geçiyoruz. Oluşturduğumuz bahçeler için vatandaşlara Antep fıstığı fidanlarını dağıttık. Uygulamalı ve kuramsal eğitimler de vereceğiz. Kurduğumuz bahçelerde yöre halkının bu bitkiye olan ilgisinin artmasını bekliyoruz. Antep fıstığının ekonomik kıymeti de oldukça yüksek. Üreticilerin iyi oranda gelir elde etmelerini bekliyoruz.”
Korkuteli ilçesi Çaykenarı Mahalle Muhtarı Soner Akkanat da ekilmeyen alanların tarıma kazandırılması için Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruda bulunduklarını ve Antep fıstığı ile lavanta türü bitkilerde karar kıldıklarını bildirdi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Antalya’da uyuşturucu operasyonunda 3 şüpheli yakalandı
Fatih’te silahlı hücum anı güvenlik kamerasında
Trabzon’dan kaçan somonlar Rize’de tezgaha düştü

Son Dakika Haberler