Almış olduğu sıfır otomobil ayıplı çıktı, ‘misliyle değişiklik’ sonucuna karşın şirket direndi

Samsun’da yaşayan 57 yaşındaki Ahmet Cantürk, 2017 senesinde oğlu Yusuf Cantürk adına Kocaeli’deki Honda Fabrikası’ndan Honda Civic 4D 1,6 model sıfır otomobili 101 bin TL’ye satın aldı. Aracı 5 bin kilometre kullanan Cantürk ailesi, otomobilin tavan ile kapı içinde bulunan pervazda naylon benzer biçimde bükülme problemi bulunduğunu fark ederek durumu Honda’nın yetkili servisine bildirdi. Servisten kendisine bir geri dönüş yapılmadığını iddia eden Ahmet Cantürk, ondan sonra mevzuyu mahkemeye taşıdı.
Ahmet Cantürk ve Yusuf Cantürk, tüketici mahkemesine giderek Honda Türkiye A. Ş.’ye “ayıplı mal” davası açtı. 2 yıl devam eden dava sonunda mahkeme, satın alan lehine karar verdi. Mahkeme, “Honda Civic marka 2017 model 55 AUL 86 plakalı ayıplı aracın davalılar tarafınca aynı özelliklere haiz ayıpsız misli ile değiştirilerek davacıya verilmesine” hükmetti. Mahkemenin sonuçlanmasının peşinden ayıpsız vasıta alacaklarını düşünen Cantürk ailesi, davacıların mevzuyu icra mahkemesine taşıması sonrası uzun bir hukuk mücadelesine girdi. 6 senedir icra ve mahkemelerle uğraşan Cantürk ailesi, firmanın mahkemenin “ayıpsız misli ile değiştirilmesi” sonucuna uymasını ve kendilerine ayıpsız otomobil vermesini istiyor.
“750 BİN TL’LİK OTOMOBİLE 156 BİN TL TEKLİF EDİYORLAR”
Ayıplı mal satan firmanın kendilerine arabayı satın aldıkları tarihteki fiyat listesine bakılırsa ödeme yapmak istediğini ifade eden Ahmet Cantürk, “Bu otomobili 2017’de sıfır olarak aldık. 5 bin kilometrede araçtaki hata ve göçükleri fark ettik. Servise götürdük ve 1 yıl bizi beklettiler. Dava ettik ve kazandık. Arabanın değişimine karar verdiler sadece bizlere arabayı vermiyorlar. ‘156 bin lirayı alın, arabayı geri teslim edin’ diyorlar. Böyle bir durum olması imkansız. Arabamızın şu anki kıymeti 700-750 bin lira. Fakat 156 bin lira teklif ediyorlar. O paraya şu anda otomobil alamıyorsun. O parayla alabiliyorsak 10 tane getirsinler ben alayım. 2017 yılından beridir mahkemeler sürüyor. 2023 yılına geldik hala devam ediyor. Mahkeme değişiklik sonucu vermişti. Fakat mahkeme kararını dinleyen yok. Resmen mahkeme kararının hükmü yok benzer biçimde bir durum var. Arabayı almak için icraya veriyorlar, icrada 156 bin lira diyor arabanın değerine. Öyleki bir şey olması imkansız. Bir çuval dosya oldu hala mahkemelerde sürünüyoruz. Avukat da işin içinden çıkamıyor. Bizim arabamızın yerine ayıpsız otomobil verecekler, başka bir seçenek yok” dedi.
“PARA DEĞİL MAHKEMENİN DE DEDİĞİ GİBİ AYIPSIZ OTOMOBİL İSTİYORUZ”
Nakit para değil eşdeğer ayıpsız otomobil istediklerinin altını çizen Cantürk, “Her gün kağıtlar, mahkemeler, icralarla uğraşıyoruz. Şirket sahipleri malına haiz çıkmıyor. Yapmış oldukları hataya haiz çıkmıyorlar. Honda şirketi yapınak hatası yapıyor ve kabul etmiyor. Otomobile 2017 senesinde 100 bin küsur lira para verdim. Honda’ya kimse yaklaşmasın. Hiçbir şeye haiz çıkmıyorlar, onlara kimse güvenmesin. Biz 5 bin kilometredeyken hatalar çıkmaya başlayınca aracın sorunlu bulunduğunu anladık. Mahkeme sonucu ne dediyse biz onun yapılmasını istiyoruz. Şu anda 156 bin lira teklif ediyorlar sadece arabanın fiyatı 750 bin lira bandında. Biz para değil mahkemenin de karar verilmiş olduğu benzer biçimde ayıpsız misli ile değiştirilerek tarafımıza verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Samsun’da depremzede ailenin evinden hırsızlık yapmış olduğu iddia edilen zanlı yakalandı
Aksaray’da 1 ayda 650 araca hatalı parktan cezai işlem uygulandı
İstanbul’daki SGK binalarında EYT yoğunluğu

Son Dakika Haberler