800 senelik hamam 12 yıl aradan sonrasında hizmete girecek

Tokat şehir merkezinde bulunan, 13’üncü yüzyılda Selçuklu döneminde meydana getirilen hamam, 2011 senesinde yaşanmış olan katliam vakasının peşinden kapanmış oldu. İşletmecileri tarafınca Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne devredilen hamam 9 yıl kapalı kaldı. Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafınca restore edilen hamamın çevre düzenlemesi esnasında başka bir hamam kalıntısına rastlandı. Hamamın bulunmuş olduğu alan korumaya alındı. Dikdörtgen alan üstüne kurulan, erkekler için 4 eyvanlı, bayanlar için 3 eyvanlı bölümleri bulunan Sultan Hamamı, restorasyonun peşinden hizmete girmesi için gün saymaya başladı.
SELÇUKLU ESERİ OLAN HAMAMIN GÖBEK TAŞINDA 800 YILLIK FISKİYE
Hamam işletmecisi Necmi Aydın, hamamın göbek taşındaki Selçuklu eseri olan 800 senelik fıskiye ile dikkat çektiğini söylemiş oldu. Sultan Hamamı’nın Tokat’ın en eski hamamlarından bir tanesi bulunduğunu belirten Aydın, “Hamam 12 senedir kapalıydı. Vakıflar Müdürlüğü tarafınca restoresi yapılmış oldu. Restoreden sonrasında işte ikimiz de eklentiler yaparak en kısa sürede hizmete açacağız. Restore emekleri esnasında hamamın altından bir hamam daha çıktı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü müze olarak hizmete açacak” dedi.
Aydın, hamamın gezinsel bir bölgede olduğuna dikkat çekerek, “Her taraf tarih kokuyor aslına bakarsanız. Yerli yabancı turistlerin hepsine hizmet verebilmek için elimizden gelen tüm emekleri gösteriyoruz. Onları da sabırsızlıkla bekliyoruz. Ikimiz de heyecanlıyız, onlar da heyecanlı. Gelip ne vakit açılacak diye fazlaca soran oluyor” diye konuştu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Tokat’ta motosiklet ile otomobilin çarpışması sonucu 1 şahıs öldü
Çadır kentte içme suyu ve kanalizasyon emekleri tamamlandı
Yüksekovalı kuaförlerden depremzedelere parasız kişisel bakım hizmeti

Son Dakika Haberler